Nie wiadomo, jak blokować treści w sieci
Dostawca usług internetowych decyduje, w jaki sposób uniemożliwi dostęp do treści naruszających prawa autorskie. Tyle że nigdy nie ma pewności, czy wybrał dobry – pisze ekspert.
W orzeczeniu w sprawie UPC Telekabel v. Constantin Film (C-314/12) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził dopuszczalność wydania przez sądy krajowe względem dostawców usług internetowych (ang. Internet Service Provider – ISP) nakazu zablokowania swoim klientom dostępu do stron naruszających prawa autorskie.
Stanowisko Trybunału wzbudziło duże zainteresowanie wśród opinii publicznej oraz było szeroko komentowane w mediach. Mimo to orzeczenie w sprawie UPC nie wydaje się zaskakujące, zwłaszcza w świetle wcześniejszego wyroku z 24 listopada 2010 r. w sprawie Scarlet Extended SA (C-70/10). Trybunał stwierdził w nim, że chociaż nakładanie ogólnego obowiązku przeciwdziałania popełnionym naruszeniom jest sprzeczne z pierwotnym prawem UE, sądy krajowe mogą wydawać w stosunku do dostawców usług internetowych szczególne nakazy zaprzestania naruszenia praw autorskich i praw pokrewnych.
Z pewnością jednak treść orzeczenia w sprawie UPC wpłynie na orzecznictwo sądów krajowych w sprawach dotyczących blokowania dostępu do stron internetowych, jak również na sytuację prawną dostawców usług internetowych oraz podmiotów, którym przysługują prawa autorskie. Trybunał uznał bowiem, że sąd krajowy może nakazać dostawcom zablokowanie swoim klientom dostępu do strony internetowej bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta